Sıkça Sorulan Sorular

Uygunluk

1. Toptancı/distribütörüm, Kobiks benim için uygun mudur?

Toptancılar / distribütörler en iyi hizmet verdiğimiz müşterilerdir. Çoklu Depo, fiyat listeleri, ödeme koşulları veya Özel B2B e-Ticaret Portalı, Ürün Kataloğu ve Satış Siparişi Uygulaması gibi özellikler toptancı / distribütörler için mükemmel bir takım oluşturmaktadır.

Toptan satış söz konusu olduğunda, fiyatların her bir tedarikçi ve müşteri ile ayrı ayrı müzakere edildiğini biliyoruz; bu nedenle, farklı tedarikçilere ve müşterilere belirli fiyatları ve indirimleri atamanızı kolaylaştırıyoruz.

Üstelik, Özel B2B e-Ticaret Portalı, müşterilerinizin yalnızca atanmış fiyatlara giriş yapabilmelerine, bunları görmelerine ve atanmış lokasyonlardan doğrudan ürünleri satın almalarına olanak tanır. Hesap çizelgeleri herhangi bir resmi kayıt izi bırakmadan verileri değiştirmenize izin verdiği için kötü stok yönetimi alışkanlıkları doğurur.

2. E-ticaret işletmecisiyim, Kobiks benim için uygun mudur?

Kesinlikle. Kobiks, en iyi hangi ürünün satıldığını görmenizi, birden fazla satış kanalını satışlara göre otomatik olarak ayarlanan bir ana envantere bağlamanızı ve karşılaştırma için tüm kanallarda satış raporları oluşturmanızı sağlar.

E-Ticaret platformlarınızı Kobiks'e entegre ederek, satış siparişleri için gerçekleşen işlemi de tamamlayabilirsiniz.

3. Perakendeciyim, Kobiks benim için uygun mudur?

Evet! Bir perakendeciyseniz, Kobiks, mağaza ve fatura yönetimi yapmanıza imkan vermekle birlikte önde gelen pazaryeri ve e-ticaret platformları ile entegre olmanızı sağlar ve müşterilerine çevrimiçi satış yapmanıza yardımcı olur!

4. Üreticiyim, Kobiks benim için uygun mudur?

Şu anda değil. İmalat döngüsü için gerekli olan ürün reçetelerini takip eden modül Kobiks'te hazır değil. Bu işleve sahip olduğumuzda bilgilendirilmek istiyorsanız, lütfen bizimle destek@kobiks.com adresinden irtibata geçin!

5. Uluslararası bir işletmem var, Kobiks benim için uygun mudur?

Evet. Genellikle uluslararası ticari bir işletmenin en önemli üç yönü olan çoklu depo, farklı para birimleri ve vergi türlerini destekliyoruz. Ayrıca, uzaktaki ekiplerin aynı hesaba erişmesine ve güncellemeleri gerçek zamanlı olarak görüntülemesine izin veriyoruz.

6. Kobiks en verimli hangi sektörlerde çalışıyor?

En başta mücevherat, elektronik, otomobil parçaları dağıtımı, spor malzemeleri, giyim eşyaları, anne bakım ve bebek ürünleri vb. gibi sezonluk, hızlı stok döngüsü olan sektörlerde çalışıyor.

Stok Yönetimi

7. Bulut bazlı stok yönetim sistemi excel tablolarından hangi açıdan daha iyidir?

Excel tabloları, kötü envanter yönetimi alışkanlıklarına sebep olur çünkü herhangi bir resmi kayıt izi bırakmadan verileri değiştirmenize izin verirler.

Bulut bazlı bir envanter yönetim sistemi sayesinde, insan hatalarını en aza indirebilirsiniz çünkü tüm veriler otomatik olarak stok yönetimi, satış, muhasebe, nakliye vb. gibi farklı işlemler arasında senkronize edilir. Tüm işlemler düzene koyulduğundan çift girişleri ortadan kaldırır. Örneğin, satış veya alış yapıldığında stok seviyeleri otomatik olarak ayarlanır, sipariş ve muhasebe kayıtları oluşturur.

Buna ek olarak, geriye dönük idari kayıtları incelemek için geçmiş işlemlere her zaman erişebilirsiniz. Ayrıca raporlarınız, izinlerini yönettiğiniz ekip bireyleri tarafından incelenebilir.

8. Kobiks, kurumsal yazılım paketlerinden (Nebim, Logo, Netsis, vs.) hangi açıdan daha iyidir?

Kurumsal yazılımların satın alınması, kurulması ve bakımı oldukça maliyetlidir. Bu yazılımlar genellikle ihtiyaca göre özelleştirilebilir ve daha fazla iş sürecini düzene koyabilir, ancak küçük-orta ölçekli işletmeler için çok karmaşık ve maliyetlidir.

Bulut yazılımlar, teknolojik ilerlemeler ve yeni iş modelleri ile, küçük ve orta ölçekli işletmelere, uygun maliyetli aylık ücretlerle (kullandığın kadar öde veya kullandıkça öde seçenekleri sunarak) özel çözümlere izin verir. Bu çözümler, iş büyüdükçe ölçeklenebilir ve istenildiği zaman yükseltebilir.

Kobiks, bulutta (internet üzerinden) çalıştığı için, kurum içi kurulum gerektirmez ve akıcı bir çözüm sunan buluttaki diğer yazılımlar ile çoklu entegrasyona izin verir.

Kobiks, çok daha iyi tasarım ve kullanıcı deneyimi, ve dolayısı ile eğitim gerekmeden (hızlı bir şekilde) kullanım kolaylığı sunar.

9. Excel tablolarından Kobiks'e geçmek ne kadar kolay?

Çok kolay! Stok bilgilerinizi size temin edeceğimiz bir excel şablonu ile sisteme yükleyebilirsiniz. Çizelgenizde müşteri veya tedarikçi bilgilerine ilişkin bir listeye sahipseniz, bunlar için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

10. Kobiks montaj, paket veya kompozit ürünleri destekliyor mu?

Evet. Paket promosyonlar yapmak ya da yalnızca satış paketlerini bir araya getirmek istiyorsanız, satış paketinde yer alan ürünleri seçmenizde size yardımcı oluyoruz ve her satış yapıldığında, tüm bileşenlerin stokları, tanımlanan oranlara göre güncelleniyor. Bu özellik, kompozit ürünler satan toptancılar için çok kullanışlıdır.

Kobiks, değerli (altın, gümüş, vs.) veya değersiz hammadelerden oluşan, bitmiş ürünlere bağlı ürünler içinde de çalışır. Örneğin, bir pırlantalı altın bilezik veya kolye.

11. Kobiks konsinye stokları ve siparişleri destekliyor mu?

Evet. Birden fazla lokasyona izin verdiğimiz için, kosinye çalıştığınız, mal sevkiyat yaptığınız veya irsaliye yazdırdığınız her yere stoklar atayabilirsiniz. Kobiks'i konsinye takibi yapmak için kullanan müşterilerimiz var (örnek: Collection, Kısmet By Milka).

13. Kobiks iadeleri destekliyor mu?

Evet. Herhangi bir siparişi geri alabilirsiniz ve Kobiks bunu arzu ettiğiniz entegre muhasebe sistemi ile senkronize eder.

14. Kobiks seri, parti ve lot numaraları kullanıyor mu?

Evet kullanıyoruz. Çeşitli ürün özelliklerinin takibine ilişkin kullanımlar konusunda daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Sipariş Yönetimi

15. Sanal veya pazaryeri mağaza satışlarımı yönetmek için Kobiks'i kullanabilir miyim?

Sanal mağazanızdan satış yaparsanız, Kobiks üzerinden stok ve satış verilerinizi kolayca senkronize edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz

16. Kobiks farklı para birimlerini, fiyat listelerini, indirimleri, fiyat seviyelerini, ödeme koşullarını atamama izin veriyor mu?

Evet, Bunların hepsini yapıyoruz.

Hangi para birimlerini kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz ve biz de fiyatları otomatik olarak hesaplarız. Muhasebe kayıtları ve raporlar temel para biriminizde kalırken, müşteri fiyatları kendi döviz türlerinde kalabilir. Bütün bunlar otomatik olarak hesaplanır ve sistem tarafından dönüştürülür.

Örneğin, USD alsanız ve EURO satsanız bile, maliyet ve fatura takibi adına temel para biriminiz olan TL'ye dönüştürerek raporlayabilirsiniz. Veya küresel bir pazara satış yaparsanız, çeşitli müşterileriniz için farklı para birimlerinde farklı fiyatlar belirleyebilirsiniz.

Fiyat seviyeleri ile ilgili olarak, örneğin, bir Avrupa müşterisi için Avrupa'daki Toptan Satış Fiyatını Euro cinsinden atayabilirken, temel para biriminizi ABD Doları olarak tutabilirsiniz. Veya belirli müşteriler için varsayılan iskonto oranlarını ve ödeme koşullarını ayarlayabilirsiniz. Toplu satın alan müşteriler için de her zaman fiyat düzeylerini ayarlayabilirsiniz.

17. Kobiks müşteri ilişkileri yönetimi yapıyor mu?

Evet. Tüm müşterilerinizi ve tedarikçilerinizi toplu olarak Kobiks'e aktarabilir veya manuel olarak kaydedebilirsiniz. Onları kategorilere ayırabilir, her biri için sipariş geçmişini görüntüleyebilir, profillerine notlar atayabilir, ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi

18. Kobiks’i e-ticaret platformlarıma bağlayabilir miyim?

Ideasoft, Shopify, Magento ve benzeri e-ticaret platform altyapısı kullanan bir sanal mağazaya sahipseniz, sizin için Kobiks'i entegre edebiliriz.

Müşterilerimize en güncel entegrasyonları sunmaya gayret ediyoruz. Eğer arzu ettiğiniz bir entegrasyon veya eklenti var ise, lütfen talep etmekten çekinmeyin! Ayrıca desteklediğimiz entegrasyonları bu linkten görebilirsiniz.

Size özel geliştirilmiş bir çevrimiçi mağazanız varsa, mağazanızı platformumuza bağlamak ve stok yönetimi yazılımımızdan yararlanmak için yazılım programlama ara yüzünü (API) kullanabilirsiniz. Bağlandıktan sonra, tüm envanter ve satış bilgileri otomatik olarak senkronize edilecektir.

Ayrıca, Kobiks, birden fazla satış kanalını (örneğin bir Ideasoft mağazasını, bir Shopify mağazasını ve bir fiziki perakende mağazasını) bağlamanın yanı sıra, birden fazla pazaryeri mağazasını da tek bir ana kumanda tablosuna bağlamayı da desteklemektedir.

Muhasebe

19. Kobiks’i muhasebe yazılımıma bağlayabilir miyim?

Paraşüt, Bizim Hesap veya Luca'da muhasebe kayıtlarınızı tutuyorsanız, Kobiks entegrasyonumuzu stok satış ve satın alma emirlerinize ilişkin faturaları otomatik olarak bu muhasebe programlarına aktarmak için kullanabilirsiniz. Diğer bir deyişle, Kobiks ile çifte girdileri unutabilirsiniz.

Analiz ve Raporlar

20. Kobiks en çok satılan ürünlerimi tanımlamama yardımcı olabilir mi?

Evet. Ürünlere göre gelir ve kar raporlarını sadece birkaç tıkla üretebilirsiniz.

Raporun okunması kolaydır ve ayrıca satış hacmi, satış değeri, satılan malların maliyeti, sipariş sayısı, ortalama satış değeri vb. kalemleri içeren daha ayrıntılı bir liste görüntüleyebilirsiniz.

Buna ek olarak, raporun zaman aralığını belirleyebilirsiniz ve veri doğruluğundan endişe etmenize gerek kalmaz. Sistem, insan hatalarını ortadan kaldırarak otomatik olarak güncel tutulur.

Destek

21. Kobiks müşteri hizmetleri teknik destek sağlıyor mu?

Evet. Müşterilerimizin başarılı olmasına ve işlerini büyütmelerine yardımcı olmak için tüm ücretli ve ücretsiz kullanıcılara teknik destek sunuyoruz.